میدان مغناطیسی اجاق های مایکروفر و مایکروویو وسولاردم در سلامت عمومی

مقاله سازمان جهانی بهداشت(سازمان ملل)

سند علمی فوریه ۲۰۰۵

گرد آوری شده توسط تعمیرگاه لوازم خانگی جنرال کلدسرویس

امواج مایکروفر و مایکروویو چه می باشند؟

مایکروویو امواج با فرکانس بالا میدان های فرکانس های رادیویی هستند و مانند تابش قابل رؤیت نوربخشی از طیف الکترومغناطیس می باشند، مایکروویو در درجه اول برای پخش تلویزیونی، رادار برای هواشناسی و دریانوردی جهت هدف یابی و ارتباطات راه دور شامل تلفن موبایل مورد استفاده قرار میگیرد. این امواج ضمنا جهت پردازش مواد در صنعت در پزشکی برای گرما درمانی مثلا: فیزیوتراپی و در آشپزخانه جهت پخت و پز غذا کاربرد دارند.

امواج مایکروویو همانند روش نور در مسیر خود بوسیله مواد مختلف منعکس، جذب و هدایت و انتشار پیدا می کند. مواد فلزی کاملا امواج مایکروویو را منعکس می نمایند در حالیکه مواد غیر فلزی مانند شیشه و بعضی از پلاستیک ها بیشتر امواج مایکروویو را منتشر و منتقل می کنند.

مواد حاوی آب بطور مثال غذاها، مایعات و بافتها به راحتی و با سرعت انرژی مایکروویو را جذب و سپس تبدیل به حرارت می نمایند. این برگه های اطلاعات عملکرد و ایمنی اجاق های مایکروویو در منزل را مورد بحث و دقت نظر قرار می دهد. جزئیات بیشتر در مورد ماهیت میدان های الکترومغناطیسی و تاثیرات آن بر سلامتی ناشی از فرکانس های رادیویی و میدان های مایکروویو در سندهای علمی ۱۸۲و۱۸۳ موجود می باشند.
آیا اجاق های مایکروفر و مایکروویو ایمن و بی خطر هستند؟

وقتی که از دستورالعمل کارخانه های سازنده اجاق مایکروفر پیروی نمائید اجاق مایکروفر برای گرم کردن و پختن انواع غذاها مناسب و کاملا ایمن و بی خطر می باشند اگرچه بعضی از اقدامات احتیاطی هنگام کار با اجاق مایکروفر ضروری است مخصوصا مراعات کردن فاصله با انرژی امواج کوتاه، گرمایی که باعث سوختگی می شود و همچنین دست زدن به غذای گرم که توسط اجاق مایکروویو گرم شده است.
ایمنی مایکروفر و مایکروویو:

طراحی اجاق های مایکروویو به شکل مطمئنی طوری طراحی شدند که امواج مایکروویو درون محفظه باقی بماند و تنها زمانی ایجاد شوند که دستگاه روشن شده و درب کاملا بسته باشد. نشتی اطراف در و نشتی که از طریق درب خارج می شوند طوری طراحی شدند که از حداقل استاندارد توصیه شده کمتر می باشد تا برای انسان خطری نداشته باشد اگرچه هنوز هم نشت مایکروویو در اطراف اجاق های مایکروویو ضربه خورده و کثیف و دستکاری شده رخ می دهد. نگهداری اجاق مایکروویو در شرایط خوب بسیار مهم است.

مصرف کننده باید درب مایکروویو را چک کند که به درستی بسته شده باشد قطعه قفل داخلی که برای ایمنی است و روی درب کار گذاشته شده است مانع ازکار کردن اجاق مایکروویو در زمان باز بودن درب اجاق مایکروویومی شود و بدرستی کار کند، لاستیک دور درب اجاق مایکروویو را باید تمیز نگه داشت و هیچ علامتی از آسیب قابل رؤیت در درزبندها و بیرون اجاق مایکروویو نباید وجود داشته باشد، اگر خرابی مشاهده شود یا بخشهایی از اجاق مایکروویو آسیب ببیند اجاق مایکروویو نباید مورد استفاده قرار بگیرد تا بوسیله مهندس سرویس مناسب و شایسته تعمیر مایکروویو انجام گردد.

انرژی مایکروویو بوسیله بدن انسان جذب و در بافتهای بدون حفاظ ایجاد حرارت می نماید، اندامهایی که دارای کمی خون می باشند و کمترین درجه حرارت را پشتیبانی می کنند.

مانند چشم یا حساس به گرما مانند بیضه ها در معرض خطر بیشتری بخاطر آسیب های حرارتی هستند اگرچه خسارت و ضررهای حرارت فقط با اندازه زیاد امواج مایکروویو بی حفاظ بودن طولانی مدت بافتها رخ می دهد به خوبی در اطراف اجاق مایکروویو میزان امواج مایکروویو افزایش پیدا می کند.
ایمنی حرارتی:

صدمات ناشی از سوختگی می تواند نتیجه دست زدن به موادی باشد که توسط اجاق مایکروویو گرم شده اند البته به همان طریق که غذاها یا مواد بوسیله پخت و پز مرسوم در روی اجاق گاز یا اجاق های سطحی داغ می شوند، اگرچه ممکن است پختن غذا در مایکروویو بنظر کمی عجیب و غریب برسد، جوش آمدن آب در اجاق های معمولی ومرسوم بخار را از میان حباب ها وقتی که آب به جوش می آید به خارج هدایت می کند.

در اجاق مایکروویو هیچ حبابی در دیوارهای ظرف ایجاد نمی شود و آب خیلی گرم می شود و ناگهان به جوش می آید، این جوش آمدن ناگهانی می تواند بوسیله یک حباب منفرد درمایکروویو بوسیله یک عنصر خارجی مانند قاشق بوجود آید.

در مردم گاهأ بوسیله آب خیلی داغ سوختگی ایجاد می شود.

از دیگرشیوه های پخت و پز عجیب و غریب و غیر مترادف مایکروویو مربوط به عمل حرارتی بر روی غذاهای خاص می باشد، مطمئنأ مواد غیر متخلخل و صافی مانند، تخم مرغ و هات داگ یا مواد مرکب که با سرعتهای مختلف در یک درجه حرارت ثابت می پزند مانند، زرده و سفیده تخم مرغ بطور یکنواخت گرم می شوند و ممکن است منفجر شوند این اتفاق زمانی می افتد که تخم مرغ و شاه بلوط در یک ظرف گرم شوند.

سلامت مواد غذایی:

سلامت مواد غذایی از مهمترین موضوعات برای سلامتی انسان می باشد، در اجاق مایکروویو اندازه گرم شدن مواد غذایی بستگی به درجه قدرت اجاق مایکروویو و میزان آبی که در مواد غذایی وجود دارد و غلظت و اندازه غذایی که گرم می شود دارد، انرژی مایکروویو نمی تواند بخوبی در داخل قطعات ضخیم موادغذایی نفوذ کند و ممکن است، باعث پخت ناهماهنگ شود یعنی قسمتی از مواد غذایی پخته شود و قسمت دیگری نپخته بماند این مسئله می تواند باعث تهدید سلامتی شما شود وقتی بخشی از غذا نپخته و به اندازه کافی گرم نشده که میکروارگانیسم های خطرناک را نابود نماید.

بخاطر توزیع ناهماهنگ پخت و پز غذا گرم شده در اجاق مایکروویو باید چند دقیقه بعد از اتمام پختن در مایکروویو باقی بماند تا حرارت به شکل مناسب تری در غذا توزیع گردد، و غذا شکل یکنواختی بپزد.

پخت و پز در اجاق مایکروویو شکل سالمی انجام می گیرد و همان میزان ماده مغذی در پخت و پز مرسوم درآشپزی با اجاق مایکروویو نیز حفظ می گردد و اختلاف اصلی بین این دو روش پخت و پز در نفوذ انرژی مایکروویو در عمق غذا می باشد و این باعث کم شدن زمان پختن غذا می شود، برای اینکه حرارت از میان غذا انتقال پیدا می کند بنابراین کل زمان پخت و پز را نیز کم میکند.

فقط بعضی از اجاق های مایکروویو برای استریل کردن ظروف طراحی شدند، بطور مثال: (شیشه شیربچه) مصرف کننده باید دستورالعمل آموزشی کارخانه سازنده دستگاه را مطالعه نماید تا متوجه وجود یا عدم وجود این قابلیت در اجاق مایکروویو خود بشود.
تصور غلط:

برای برطرف کردن تصورات غلط بسیار مهم است که بفهمیم غذایی که در اجاق مایکروویو پخته می شود آلوده به مواد رادیواکتیو نمی گردد،

پس از خاموش شدن اجاق مایکروویو هیچ انرژی مایکروویو در داخل محفظه اجاق مایکروویو و همچنین در غذا باقی نمی ماند، از این نظر اجاق مایکروویو دقیقا مانند نور عمل میکند، زمانی که لامپ روشنایی راخاموش کنیم هیچ نوری باقی نمی ماند.

سازمان جهانی بهداشت چه کاری انجام می دهد :

سازمان بهداشت جهانی (WHO) بوسیله پروژه (EMF) برنامه ای را پایه گذاری کرد تا با تحقیق دوباره به نتیجه گیری و ارزیابی خطرات درمعرض میدان های مغناطیسی ۰ تا۳۰۰ گیگاهرتز بپردازد.

خطرات سلامتی درمعرضEMF)) قرار گرفتن بوسیلهWHO)) مورد ارزیابی قرارگرفت با همکاری ICNIRP))

پروژه EMF) (یک وب سایت با لینک به WHO)) با مستندات علمی دررابطه با انواع طیف های درمعرض (EMF) قرار گرفتن می باشد که با زبانهای مختلف منتشر و چاپ شده است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت زیر مراجعه نمایید:

http://www. who. int/docstore

این سایت اطلاعات این پروژه و همچنین انتشارات و اطلاعات علمی و فعالیت های عمومی را دراختیار شما قرار می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *